Największe wyzwania dla ubezpieczycieli (raport PwC)

Stopy procentowe, cyberzagrożenia oraz zarządzanie zmianą to ryzyka dla biznesu najczęściej wskazywane przez ubezpieczycieli w Europie, wynika z najnowszej edycji badania „Insurance Banana Skins 2017”, przygotowanego przez firmę doradczą PwC i Centre for the Study of Financial Innovation (CSFI). Z kolei na świecie w pierwszej trójce zamiast stóp procentowych znalazły się nowe technologie, które w Europie plasują się również wysoko, bo tuż za podium.

W najnowszej edycji raportu „Insurance Banana Skins 2017” przygotowanego przez PwC i CSFI wzięło udział ponad 800 przedstawicieli branży ubezpieczeniowej z 52 krajów. W badaniu wskazywali te obszary, które ich zdaniem będą stanowiły dla ubezpieczycieli największe wyzwanie w ciągu najbliższych 2 lat.

Pierwsza trójka zestawienia największych dla ubezpieczycieli na świecie ryzyk całkowicie różni się od tej z ostatniego badania przeprowadzonego w 2015 r. Teraz respondenci wskazali przede wszystkim na zarządzanie zmianą, cyberzagrożenia oraz nowe technologie.

W porównaniu ze światem podium zestawienia ryzyk w Europie wygląda nieco inaczej. Pierwsze miejsce utrzymały stopy procentowe, ale już na kolejnych plasują się cyberzagrożenia i zarządzanie zmianą. Nieco dalej, na 4. pozycji, znalazły się nowe technologie, których do tej pory w tym rankingu nie było w ogóle.

Cykle życia produktów czy technologii skróciły się tak istotnie, że wprowadzanie nowych rozwiązań wymaga od korporacji coraz bardziej elastycznego podejścia do projektów, stąd zarządzanie zmianą zostało wymienione jako jedno z trzech najważniejszych wyzwań. Pozycja druga – cyberzagrożenia, towarzyszą już niemal wszystkim procesom ubezpieczeniowym – od sprzedaży po moment wypłaty odszkodowania, które stają się w pełni elektroniczne. To jasno pokazuje, że nowe technologie są już faktem; bez nowoczesnego zarządzania biznesem oraz zapewnienia bezpieczeństwa w wirtualnym świecie stanowić będą zagrożenie, a nie nowe możliwości.

Wojciech Rabiej, ekspert w zespole doradztwa biznesowego dla sektora ubezpieczeniowego w PwC

Insurance Banana Skins 2017 (w nawiasach wyniki z 2015 r.)

Co ciekawe, zarówno w zestawieniu w Europie, jak i na świecie, zajmujące do tej pory wysokie pozycje regulacje prawne, w najnowszej edycji zajęły dopiero 7. i 6. miejsca.

Wdrożenie reżimu Solvency II wymagało od rynku istotnego nakładu pracy oraz wiązało się z obowiązkiem sprostania nowym wymogom kapitałowym. Regulacje, nad którymi pracuje rynek europejski obecnie – dyrektywa o dystrybucji ubezpieczeń (IDD) czy dyrektywa o płatnościach (PSD2) – poza wyzwaniami procesowymi i technologicznymi stwarzają także szanse na nowe otwarcie w relacji z klientami.

Przemysław Paprotny, partner w PwC

Z raportu PwC i CSFI wynika, że część przedstawicieli rynku ubezpieczeniowego dostrzegła też rosnące zagrożenie związane z dostępem do talentów i kluczowych kompetencji, stąd przesunięcie tego ryzyka z 15. na 9. miejsce. Wiąże się to z coraz większą rolą, jaką odgrywają nowe technologie w codziennej działalności firm – wystarczy tu wspomnieć chociażby o sztucznej inteligencji czy blockchainie. Sporą presję ubezpieczyciele odczuwają też w związku z konkurencją ze strony rozwijających się insurtechów. W tym kontekście tym bardziej dziwi fakt, że dostęp do talentów nie znalazł się w pierwszej dziesiątce ryzyk wśród ubezpieczycieli w Europie.

Ilustracja: Pixabay

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*