Trendy na rynku pracy IT

6 lutego 2017

Maciej Pustół, Dyrektor Operacyjny w Modis Polska (Grupa Adecco)

„Też byłem kiedyś bezrobotny. To było najgorsze 10 minut mojego życia” żartują czasem informatycy, których rynek pracy przyzwyczaił do kolejek rekruterów ustawiających się do każdego pracownika oraz dzikiej konkurencji pracodawców o każdego specjalistę.

Miniony rok tylko wzmocnił ten trend. Wystarczy przeczytać nagłówki w prasie branżowej: „Forcepoint zwiększy zatrudnienie w krakowskim centrum rozwojowym[1]”, „W Gliwicach powstało centrum rozwoju oprogramowania Sap Hybris[2]”, „Programiści i specjaliści ds. gier mobilnych znajdą pracę we Wrocławiu[3]” to tylko kilka przykładów informacji na temat kolejnych inwestycji, które owocują pracą w sektorze IT. Jednocześnie już 38 proc. firm na terenie Unii Europejskiej wskazuje, że mają problem ze znalezieniem programisty[4]. W 2016 w samej tylko Polsce brakowało 50 tys. programistów, a na terenie UE było to nawet 800 tys. specjalistów od IT[5].

Maciej Pustół, Dyrektor Operacyjny w Modis Polska (Grupa Adecco)

Jednocześnie nic nie wskazuje, by zapotrzebowanie na programistów miało się zmniejszyć. Wręcz przeciwnie – kolejne technologie i postępująca cyfryzacja gospodarki będą tylko wzmagały zapotrzebowanie na ludzi o odpowiednim zestawie umiejętności. Informatyków potrzebują nie tylko centra rozwojowe i firmy żyjące z tworzenia oprogramowania – człowiek o takich umiejętnościach znajdzie pracę także w firmach oddalonych od samego segmentu IT, na przykład w mediach, reklamie czy administracji państwowej.

Raport firmy PayScale wskazuje, że nawet wśród pracowników IT występują szczególnie poszukiwane zawody[6]. W 2017 roku będą to przede wszystkim specjalizacje związane z Big Data oraz bezpieczeństwem:

Data Scientist – obecny rok ma być dla tej profesji okresem wybuchu zapotrzebiwania. Data scientist jest odpowiedzialny za pozyskiwanie wiedzy z ogromnych zbiorów danych. Praca wymaga zarówno umiejętności technicznych, jak i miękkich, które pozwolą dokładnie przedstawić pozyskaną wiedzę oraz zrozumieć, jakich informacji oczekują od niego inni.

Big Data Engineer – ci specjaliści zajmują się przede wszystkim kwestiami związanymi z przechowywaniem danych oraz rozwojem narzędzi technicznych do ich obróbki.

Network Security Engineer – są to pracownicy odpowiedzialni za bezpieczeństwo firmowych sieci komputerowych, między innymi poprzez firewalle oraz podobne zabezpieczenia. Odpowiadają także za tworzenie firmowej polityki bezpieczeństwa informacji.

Database developer – są to pracownicy bezpośrednio odpowiedzialni za rozwój baz danych wykorzystywanych przez konkretne programy. Ich zadaniem nie jest sama praca z danymi, a raczej optymalizacja działania samych baz.

Problem z kształceniem

Wyzwaniem jest samo kształcenie informatyków. Studia na tym kierunku trwają 4  (inżynierskie) lub 5 (magisterskie) lat. Dla nowych technologii to jest epoka. W 2007 roku na rynku pojawił się pierwszy iPhone. Pięć lat później, w 2012 roku, już 24 proc. Polaków miało w kieszeni smartfona. Tym samym student informatyki kończył studia w całkowicie innej rzeczywistości technologicznej niż zaczynał. Z tym wyzwaniem musi mierzyć się każdy rocznik studentów.

W takiej sytuacji nie dziwi kolejny fenomen tej branży – jedynie 23 proc. pracowników IT ma wystarczające kwalifikacje do wykonywania pracy na swoim stanowisku[7]. I tutaj również nic nie wskazuje, by miało się to zmienić.

Paradoksalnie, taka sytuacja w branży IT to świetna wiadomość dla osób, które nie mają takiego wykształcenia. Na rynku oferowana jest ogromna ilość kursów programowania, które pozwalają opanować konkretny język, na przykład Javę. Gigantyczne zapotrzebowanie na specjalistów znacznie obniża barierę wejścia, przez co osoby po kursach mogą znaleźć łatwo pracę na stanowiskach entry-level. Gdy zdobędą kilka lat doświadczenia i ugruntują swoją wiedzę, wskoczą na tę karuzelę rosnących wynagrodzeń, coraz wymyślniejszych benefitów i bezrobocia trwającego dziesięć minut.


[1]     http://itwiz.pl/forcepoint-zwiekszy-zatrudnienie-krakowskim-centrum-rozwojowym/
[2]     http://itwiz.pl/gliwicach-powstalo-centrum-sap-hybris-ktore-dolacza-sap-labs-network/
[3]     http://itwiz.pl/programisci-specjalisci-ds-gier-mobilnych-znajda-prace-wroclawiu/
[4]     http://www.cepis.org/index.jsp?p=636&n=639&a=5600
[5]     http://tvn24bis.pl/z-kraju,74/praca-brakuje-50-tys-informatykow-programistow-i-specjalistow-od-it,661947.html
[6]     http://www.payscale.com/career-news/2016/12/4-tech-jobs-watch-2017
[7]     http://www.euractiv.com/section/digital/opinion/europe-must-tackle-digital-skills-gap-and-labour-shortages-together/

 

Ilustracja: Picsabay

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*