Analityka biznesowa w branży budowlanej

O rozwiązaniach analitycznych w branży budowlanej mówi Krzysztof Wykręt, CIO w firmie Hochtief.

Robert Jesionek: Jak Pan ocenia poziom wykorzystania narzędzi analitycznych w swojej branży?

Krzysztof Wykręt: W branży budowlanej narzędzia analityczne wciąż wykorzystywane są w niewielkim stopniu. Wynika to z wielu rzeczy, przede wszystkim z zaszłości nagromadzonych w firmach, z wielorakości wykorzystywanych systemów informatycznych, które nie są ze sobą połączone, nie mają wspólnego interfejsu i nie współpracują ze sobą. Myślę, że wynika to także z pewnego rodzaju obawy przed dotykaniem rzeczy nowych, innowacyjnych. Aby móc w pełni korzystać z narzędzi analitycznych nie wystarczy przecież sama technologia – ona jest ogólnie dostępna, potrzebna jest jeszcze odpowiednia jakość danych posiadanych w organizacji.

Przyznaję, że także my w zakresie zaawansowanej analityki jesteśmy na etapie początkowym, ale rozpoczęliśmy prace z wykorzystaniem narzędzia Microsoft Power BI. Na razie nie jest to co prawda nasze główne narzędzie analityczne, ale ufam, że z czasem będzie ono obejmowało kolejne obszary biznesowe.

Obecnie wykorzystujemy przede wszystkim Excela, bo – jak potwierdza praktyka 99,99% firm – bez niego się nie da. Ale staramy się zmienić ten trend, przejść w naszej analityce z działań offline’owych do online’owych, byśmy nasze dane mogli analizować wręcz w czasie rzeczywistym.

Od czego rozpoczęli Państwo działania z Power BI?

Wystartowaliśmy od obszaru HR. Pojawiła się w tym miejscu bardzo duża potrzeba raportowania związana z czasem pracy, urlopami, czy też z kosztami, z którymi te elementy się wiążą. Takie kwestie są ważne nie tylko dla zarządu, ale także np. dla mnie jako szefa działu IT, który chce mieć kontrolę np. nad aktualną sytuacją urlopową w swoim dziale. Liczę, że po pełnym uruchomieniu, kolejne obszary będziemy powoli przenosić do tego narzędzia, ponieważ widzimy duży potencjał w zintegrowanych systemach, łączących wiele źródeł danych.

Hochtief wykorzystuje technologię BIM – Building Information Modeling. Dlaczego jest to dla Państwa tak ważne?

Pracując w technologii BIM mamy pewność, że cała filozofia prowadzenia projektów i zarządzania informacją projektu znajdują się w jednym ekosystemie. Jak już wspomniałem, branża budowlana jest dość konserwatywna w temacie obszarze technologii, ale my mimo wszystko zdecydowaliśmy się przełamywać ten schemat i poznawać tę technologii już jakiś czas temu. BIM zaczęliśmy wprowadzać w roku 2016 i od tej pory sporo się nauczyliśmy. Warto wiedzieć, że np. w USA, czy w Wielkiej Brytanii zarządzanie projektem budowlanym w BIM-ie jest absolutnym wymaganiem w zamówieniach publicznych. W Polsce wciąż wiele firm budowlanych jeszcze z tego zupełnie nie korzysta, a my tak. Dosłownie kilka dni temu podpisaliśmy nową umowę na realizację projektu, gdzie jednym z wymagań inwestora była właśnie praca w BIM.

Jak się Pan zapatruje na przyszłość analityki w najbliższych 5-7 latach w swojej branży, biorąc pod uwagę głośne ostatnio tematy związane ze sztuczną inteligencją i machine learning?

Myślę, że to jest nieuniknione, choć nie wiem, czy należy się tego spodziewać w perspektywie 5-7 lat, czy też nieco dłuższej. Gdy już będziemy mieli w naszym systemie BIM dane w pełni uporządkowane i ustrukturyzowane, wtedy być może następnym krokiem będzie ich wykorzystanie np. do robotyki. To byłoby coś!

W jaki sposób infrastrukturę i usługi IT dostosowujecie Państwo do potrzeb swojej działalności?

Najważniejsze jest to, że większość nasze zasobów przenosimy do chmury. IaaS – ale również Paas i Saas – to jest kierunek, który obraliśmy, który stopniowo realizujemy i który będziemy kontynuować. Daje nam to niesamowitą elastyczność. Gdy w zakresie infrastruktury chcemy uruchomić cokolwiek nowego (serwer, bazę danych, serwer webowy…) – to jest to dosłownie kwestią godzin, platformy cloudowe nam na to pozwalają. Dla naszej firmy istotna okazała się także integracja usług. Dane mamy w wielu różnych systemach, które pojawiały się wraz z latami istnienia firmy. Ale przecież te dane musimy łączyć, wymaga tego choćby raportowanie, weryfikowanie, analizowanie, czy oczekiwanie szybkiej dostępności. My zdecydowaliśmy się, by tę integrację zrealizować w pakiecie Office365.

Rozpoczęliśmy od Exchange, w różnym stopniu korzystamy z wszystkich dostępnych narzędzi z tego pakietu, ale nie ukrywam, że jego najciekawszym, najfajniejszym elementem jest Power BI. Dzięki tej integracji pobieranie danych z różnych systemów stało się proste, łatwe, efektywne i naprawdę szybkie co pozwala na budowanie skonsolidowanych raportów. To jest ogromna wartość tego, że wszystko mamy na jednej platformie.

 

Czy branża budowlana powinna korzystać z nowoczesnych narzędzi analitycznych? Pytanie jest oczywiście retoryczne. Powinna i musi.

W branży budowlanej, podobnie jak w innych, zachodzi przez cały czas proces szeroko rozumianej transformacji cyfrowej. To oznacza najczęściej: liczne zmiany w procesach biznesowych, postępującą automatyzację, coraz szybszy przyrost ilości danych do przetworzenia, konieczność szybkiego reagowania na nowe uwarunkowania, zwiększone znaczenie skuteczności „mierzenia” procesów biznesowych, potrzebę powszechnego dostępu do informacji wśród pracowników firmy. Choćby śledzenie i planowanie projektów budowlanych z punktu widzenia finansów i HR są tematami wartymi uwagi w kontekście analityki biznesowej.

Dużą wartością jest także możliwość wizualizacji danych biznesowych. Branża budowlana może być tutaj bardzo wdzięcznym, wręcz atrakcyjnym tematem, zwłaszcza dla użytkowników wykorzystujących rozwiązania z kategorii self-service BI.

Warto też podkreślić, że dzięki zastosowaniu narzędzi analitycznych można analizować pokaźne wolumeny danych w czasie rzeczywistym, by wydobywać informacje, które odpowiednio zinterpretowane i wykorzystane w firmie mogą mieć istotny wpływ na procesy biznesowe, generować liczne oszczędności, a nawet umożliwiać odkrywanie nowych modeli biznesowych.

 

Krzysztof Wykręt
Od 20 lat w IT, od 15 lat na stanowiskach kierowniczych w IT, od 2,5 roku w Hochtief Polska. Odpowiadał za IT w organizacjach małych i dużych (od 200 użytkowników do prawie 10 tys.). Odpowiedzialność międzynarodowa dla regionu CEE (cztery kraje). Całą karierę blisko współpracujący z IT korporacyjnym. Od kilku lat koncentrujący się na technologiach „cloud” i wdrożeniach usług bazujących na chmurze obliczeniowej. W 2016 roku zdobył Diament CIO “Promotor chmurowej organizacji”. 

Rozmowa z Krzysztofem Wykrętem została przeprowadzona podczas konferencji zorganizowanej przez Konica Minolta w ramach projektu Instytut Innowacji.

 

Czytaj także:

Biznesowa wartość danych w branży FMCG

Ilustracja gówna: Pixabay

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*