Czy nauczanie online w trybie real-time daje efekty?

Według raportu firmy Hays z 2022 r, za najbardziej efektywną metodę uczenia się pracownicy uważają szkolenia stacjonarne (27%). Pozostałe miejsca na podium zajmują szkolenia online: odbywające się w czasie rzeczywistym (23%) oraz takie, z których można skorzystać w dowolnym czasie (15%).

Kursy online odbywające się w czasie rzeczywistym są uważane za niemal tak samo efektywną metodę nauki jak szkolenia stacjonarne. Bezpośredni kontakt z prowadzącym oraz wymiana doświadczeń to główne zalety tej formy – mówią eksperci ze streamingowego serwisu rozwojowego Youniversity. Jak podkreślają, trzeba jednak trzymać się konkretnych zasad.

Aby przeprowadzić efektywne szkolenie online, które zapadnie w pamięć, eksperci zdefiniowali 5 kluczowych czynników:

 1. Solidne przygotowanie i planowanie. Przed rozpoczęciem sesji online warto dokładnie przemyśleć tematykę, cele i sposób jej przeprowadzenia. Należy również przygotować się technicznie, żeby jakość prowadzonej transmisji była na najwyższym poziomie i nie było żadnych problemów np. zacinanie się.
 2. Pozytywna energia prelegentów. Sesja powinna być prowadzona z pozytywną energią
  i motywować uczestników do aktywnego udziału oraz rozwijania swoich umiejętności i wiedzy.
 3. Interakcja i zaangażowanie uczestników. Warto stosować różne metody, takie jak praca w grupach, dyskusje, gry i zabawy, aby uczestnicy mieli okazję wziąć udział w rozmowie. Żeby jeszcze bardziej zaangażować gości warsztatów w wykonanie zadania, warto zastosować grywalizację z nagrodami.
 4. Jasny przekaz. Komunikacja jest kluczowa podczas prowadzenia sesji online. Warto pamiętać o jasnym i precyzyjnym przekazie oraz zadawać pytania, aby upewnić się, że uczestnicy zrozumieli przekazywane treści.
 5. Informacja zwrotna. Po zakończeniu sesji warto poprosić uczestników o opinię i feedback, aby dowiedzieć się, co było dobre, a co można poprawić. Dzięki temu można wyciągnąć wnioski
  i lepiej przygotować się do kolejnych sesji.

– Szkolenie live czy video on demand? Nowy format łączy oba te zagadnienia. Uczestnicy sesji na żywo mają okazję nie tylko w efektywny sposób przyswajać wiedzę, ale także zadawać pytania i realnie rozwiązywać swoje problemy. Z kolei dostępność wideo po zakończeniu kursu daje możliwość szczegółowej analizy spotkania lub zapoznania się z jego przebiegiem przez osoby nieobecne – mówi Anna Morzy-Brzosko – Head of Blended Learning w Youniversity.

Youniversity udostępniło na swojej platformie warsztaty online „na żywo”. Tematyka warsztatu koncentrowała się na poznaniu metody kontrakt 5R, zbudowanej w oparciu o 5 elementów:

 1. kieRunek – cele zespołu na dany rok
 2. Ramy – struktura, w ramach której powinien działać zespół
 3. Role – role, jakie powinien pełnić każdy członek zespołu
 4. Reguły – twarde reguły zapewniające spójność funkcjonowania zespołu
 5. Relacje – budowanie atmosfery zaufania, wsparcia i pracy zespołowej

Jest to metoda pozwalająca liderowi zadbać o spójność działań zespołu, jego integrację, efektywność, przyjazną atmosferę oraz koncentrację na realizacji wspólnych celów. Rekordowa grupa stworzyła kontrakt już w ciągu 2 godzin. Kolejna będzie dotyczyć Tablicy Boardmeetingowej, czyli jednego
z najbardziej skutecznych narzędzi nowoczesnego menedżera. W przyszłości na uczestników czekają takie tematy jak: kaskadowanie celów, budowanie zespołu i komunikacja, zarządzanie konfliktem, problem solving, zarządzanie zmianą, Lean Six Sigma oraz wiele innych.

Źródło: Youniversity

Źródło zdjęcia: unsplash.com

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*