IDC przedstawia prognozy dla CIO

Firma doradcza IDC przygotowała najważniejsze prognozy dotyczące zmian w działach IT w przedsiębiorstwach oraz kierunków i działań jakie podejmować będą dyrektorzy ds. informatyki w związku z cyfrową transformacją biznesu.. Nie znaczy to jednak, że digitalizacja i rywalizacja z zachodnimi firmami będzie łatwym zadaniem. Do 2020 r. 75% CIO nie zdoła osiągnąć wszystkich celów związanych z cyfryzacją, w związku z ich błędnym określeniem i nieudanymi wdrożeniami nowych technologii.  Stoimy przed dużą szansą. Wiele systemów informatycznych wykorzystywanych w Polsce jest bowiem nowocześniejszych niż te wdrożone na rozwiniętych rynkach. Wyzwań jednak nie brakuje.

Zmiany wywołane wdrażaniem technologii DX będzie śledzić coraz więcej menadżerów IT z regionu CEE – wskazują analitycy. Dzisiaj, jak zwraca uwagę IDC, w największym stopniu odczuwają je przedstawiciele takich sektorów gospodarki jak handel, bankowość i finanse czy media, ale niebawem branż dotkniętych cyfrową transformacją, które będą musiały podjąć bardziej zdecydowane kroki w obszarze digitalizacji, będzie więcej.

Dla dyrektorów i menadżerów IT wyższego szczebla głównym wyzwaniem jest dziś myślenie i działanie w kategoriach cyfrowego przedsiębiorstwa. Stawką jest nie sam rozwój, ale przetrwanie firmy na rynku.– tłumaczy Serge Findling, wiceprezes ds. badań IDC IT Executive Programs.

Oto 10 najważniejszych prognoz dla dyrektorów IT przygotowanych w ramach IDC FutureScape for Worldwide CIO Agenda:

  1. Do końca 2018 roku, zarabianie na danych oraz zwiększenie zysków z cyfryzacji znajdą się na szczycie listy celów aż 75% dyrektorów ds. informatyki.
  1. Mimo to, do 2019 roku, 75% CIO nie zdoła sfinalizować procesów cyfrowej transformacji. Najważniejsze powody to m.in. wewnętrzne konflikty organizacyjne związane z określeniem celów cyfryzacji, zły dobór narzędzi i rozwiązań technologicznych, niedofinansowanie projektów czy nieudana migracja do środowisk chmurowych.
  2. Do 2020 roku 60% dyrektorów IT stanie się liderami cyfrowego biznesu swoich organizacji oraz członkami zarządu.
  3. Do 2019 roku, 60% CIO odświeży infrastrukturę oraz aplikacje wykorzystywane w swojej organizacji, korzystając z rozwiązań chmurowych, mobilnych oraz metodyk DevOps.
  4. Do 2019 roku, 60% organizacji IT zakończy wdrażanie platform umożliwiających stworzenie modeli biznesowych odpowiednich dla nowych konsumentów cyfrowej gospodarki.
  5. Do 2019 roku, 75% dyrektorów ds. informatyki zmieni swój stosunek do bezpieczeństwa cybernetycznego w zakresie uwierzytelniania dostępu do danych i zarządzania ryzykiem.
  1. Do 2020 r. 40 % dyrektorów IT odegra inspirującą rolę w cyfrowej transformacji swoich organizacji, dzięki przywództwu opartemu na nowej misji i wizji przedsiębiorstwa.
  1. Do 2020 r. 40 % dyrektorów IT wprowadzi nowe modele zarządzania zasobami informatycznymi w celu przyspieszenia innowacji, uznając, że dotychczasowe sposoby zarządzania informatyką nie odpowiadają wymogom cyfrowej gospodarki.
  1. Do końca 2018 roku 70% CIO podniesie rangę „zwinnego” zarządzania na wyższy poziom dzięki Design Thinking oraz narzędziom DevOps.
  2. Do 2020 roku, 60% dyrektorów IT wprowadzi model biznesowy oraz kulturę organizacyjną, które nie będą koncentrować się na uruchamianiu kolejnych projektów informatycznych, ale na bezpośrednim opracowywaniu cyfrowo zorientowanych produktów.

 

Powyższe prognozy zostaną szczegółowo zaprezentowane podczas dorocznej konferencji IDC Predictions 2018, która odbędzie się w Warszawie 21 marca 2018 r.  

Więcej informacji na stronie: https://www.idc.com/events/futurescapes.

Ilustracja: PIxabay

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*