My Digital Life pomoże kobietom z Ukrainy

Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego realizuje projekt, którego celem jest pomoc kobietom z Ukrainy w znalezieniu pracy adekwatnej do ich umiejętności. Pierwsze 16 uczestniczek bierze już udział w szkoleniu stacjonarnym realizowanym w ramach programu My Digital Life w Warszawie. Uczestniczki projektu nauczą się m.in. identyfikować swoje mocne strony i kluczowe kompetencje oraz tworzyć CV i profil na LinkedIn. Nabór do programu trwa.

Wybuch wojny w Ukrainie wywołał niespotykaną dotychczas falę migracji z zagrożonych wojną terenów. Jak donoszą dane straży granicznej, polską granicę od 24 lutego 2022 roku do 2 kwietnia 2023 roku przekroczyło niemal 11 milionów Ukraińców, głównie kobiet i dzieci.

Wielu uchodźców stara się podjąć pracę i prowadzić w miarę normalne życie. Niestety praca, która jest im oferowana często nie odpowiada ich kompetencjom. Zmiana, która mogłaby być korzystna zarówno dla pracodawcy, gospodarki jak i zatrudnionego często jest niemożliwa ze względu na kilka istotnych barier.

Praca na miarę umiejętności

Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego zajmuje się realizacją projektów edukacyjnych, społecznych, kulturalnych i technologicznych oraz propagująca edukację finansową, naukę podstaw programowania i korzystanie z nowych technologii postanowiła poświęcić jeden ze swoich projektów poprawie tej sytuacji.

Kolejna edycja właśnie uruchomionego programu My Digital Life jest poświęcona pomocy kobietom z Ukrainy w znalezieniu pracy adekwatnej do ich umiejętności. Pierwsze 16 uczestniczek bierze już udział w szkoleniu stacjonarnym realizowanym w ramach programu My Digital Life w Warszawie. Trwa rekrutacja do kolejnych grup oraz do programu w formule online realizowanego we współpracy z Upwardly Global.

Jak mówi Prezes Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego Jacek Królikowski „ W tak trudnej sytuacji staramy się pomóc w zdobyciu lub wykorzystaniu przydatnych kompetencji. Nasze działania mają wesprzeć uczestniczki programu na początku ich kariery zawodowej w Polsce, w wykorzystaniu już posiadanych umiejętności. Tak aby móc ułożyć sobie życie w nowej rzeczywistości, bez konieczności pomocy na kolejnych etapach pobytu w Polsce”.

„Aktualnie w programie biorą udział bardzo ambitne i zmotywowane kobiety, które szukają w Polsce pracy biurowej w takich branżach jak logistyka, analiza danych, finanse, handel czy administracja” – mówi Joanna Abramowicz – koordynatorka projektu

Kompetencje nie tylko cyfrowe

Uczestniczki projektu uzyskają również dostęp do platformy LinkedIn Learn oraz stałą opiekę doradców zawodowych i mentorek zaangażowanych w projekt, które pomogą im przygotować się do udziału w procesach rekrutacyjnych.

W ramach projektu są oferowane dwie ścieżki edukacyjne:

  • Program stacjonarny – skierowany jest do kobiet, które chcą zmaksymalizować szanse na zatrudnienie w oparciu o swoje kwalifikacje i mocne strony. Program obejmuje pracę grupową w trybie stacjonarnym poświęconą m.in. pracy na mocnych stronach, identyfikacji kluczowych kompetencji, przygotowaniu do realiów polskiego rynku pracy i procesu aplikowania na wybrane stanowiska, tworzeniu CV, zakładaniu profilu na LinkedIn oraz różnicom międzykulturowym. Integralną częścią programu będą szkolenia online, webinary, wsparcie indywidualne oraz praca własna. FRSI oferuje możliwość zdobycia uznanych na rynku certyfikatów, sprzęt komputerowy oraz opiekę nad dziećmi uczestniczek w trakcie zajęć stacjonarnych. Ta ścieżka jest przeznaczona dla osób mieszkających w Warszawie oraz gminach: Raszyn i Ożarów Mazowiecki.
  • Program online – przeznaczony dla osób, które chcą zwiększyć swoje szanse na rynku pracy poprzez rozwój swoich kompetencji i korzystanie z cennych zasobów edukacyjnych online. Kursy są dostępne w języku angielskim. Za ich realizację odpowiada Upwardly Global.

Program My Digital Life jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego dzięki wsparciu firmy Microsoft i we współpracy z Upwardly Global.

Źródło: informacja prasowa Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*