Polscy programiści – co ich motywuje do podjęcia pracy?

Dobre zarobki – to wiemy wszyscy. Ale pieniądze to nie wszystko, zwłaszcza na tak chłonnym rynku jak IT. Odpowiedzi na to, co jeszcze wpływa na decyzje zawodowe polskich programistów oraz jaką drogę przeszli od początku swoich karier przynosi nam najnowsze badanie Biostat zrealizowane na zlecenie PGS Software SA.

Kim w roku 2021 jest polski programista? Niektóre odpowiedzi wydają się oczywiste: jest dobrze sytuowany, a ofert pracy mu nie brakuje. Jednak warto wiedzieć, w jakim zakresie do pozostania w firmie motywują go np. atmosfera, szkolenia czy możliwości rozwoju. Najkrótsza odpowiedź brzmi: w dużym.

Programiści – gdzie zaczynali?

Dzisiejsi programiści to nie tylko młodzi ludzie wychowani w dobie powszechnego dostępu do Internetu i nowoczesnego sprzętu. Starsi z nich często swoją przygodę z komputerami zaczynali na Commodore 64, Atari lub Amidze 500 u starszego brata lub kolegi z bloku.

– Pamiętam, że mój pierwszy komputer, Commodore 64, miał zepsutą klawiaturę. Klawisz z prawym nawiasem nie działał, więc razem z bratem napisaliśmy program wypełniający całe okno prawymi nawiasami, a potem kasowaliśmy te, które nie były nam potrzebne – wspomina ze śmiechem Wojciech Gurgul, obecnie prezes PGS Software.

Popularne wśród młodzieży gry komputerowe nie były w badaniu wskazywane jako główne źródło motywacji do podjęcia pracy w zawodzie, choć były one istotnym, zamykającym podium powodem zainteresowania karierą w IT. Na pierwszym miejscu pojawia się perspektywa dobrych zarobków.

Programiści – motywacja do podjęcia pracy w branży:

 • perspektywa dobrych zarobków – 58% ankietowanych
 • wykształcenie kierunkowe – 50% ankietowanych
 • gry komputerowe – 36% ankietowanych
 • zainteresowania znajomych – 23% ankietowanych
 • starsze rodzeństwo związane z IT – 15% ankietowanych
 • rodzice – 11% ankietowanych

Wśród dalszych powodów (wymienianych w sumie przez 5 proc. ankietowanych) badani wskazywali, że zdecydowali się na pracę w branży po to, by realizować swoje zainteresowania.

Programiści – gdzie są teraz?

Polski rynek IT nie jest wiekowy, łatwo więc policzyć, że rozwój pracujących w nim specjalistów to w większości przypadków historia kilkunastu ostatnich lat. Dokładnie taką obserwację potwierdzają wyniki badań. Okazuje się, że największa grupa pracowników posiada doświadczenie zawodowe (nie licząc edukacji) poniżej 3 lat, natomiast osób z doświadczeniem powyżej lat 10 nie jest wiele.

Doświadczenie zawodowe – nie licząc okresu edukacji:

 • do 3 lat – 36% pracowników
 • 3-5 lat – 33% pracowników
 • 5-10 lat – 17% pracowników
 • powyżej 10 lat – 14% pracowników

Doświadczenie zawodowe – wliczając w to edukację:

 • do 3 lat – 16% pracowników
 • 3-5 lat – 23% pracowników
 • 5-10 lat – 35% pracowników
 • powyżej 10 lat – 26% pracowników

Połowa respondentów potwierdziła, że wpływ na wybór miejsca pracy miały ukończone studia, co tłumaczy rozbieżności w podanym doświadczeniu.

Programiści – gdzie chcą pracować w przyszłości?

Również ta odpowiedź jest bardzo prosta: tam, gdzie dostaną lepsze warunki. 78% ankietowanych potwierdziło, że decydujące znaczenie przy wyborze pracy ma dla nich wynagrodzenie. Ale ponieważ dziś rynek dla specjalistów z branży IT jest stosunkowo hojny, istotna jest wiedza na temat pozostałych czynników motywacji, które stoją za podjęciem lub kontynuowaniem pracy w danej firmie. W tym miejscu ankietowani wskazywali następujące pozapłacowe czynniki decydujące o wyborze miejsca pracy:

 • atmosfera – 84% ankietowanych
 • wartości firmy – 82% ankietowanych
 • możliwości rozwoju zawodowego – 76% ankietowanych
 • szkolenia – 55% ankietowanych
 • oferowane benefity – 52% ankietowanych

Co z tego wynika dla firm takich jak PGS Software? Utrzymanie konkurencyjnych zarobków, szeroka oferta szkoleń i możliwości rozwojowych oraz dobra atmosfera i cenione wartości przedsiębiorstwa to obszary, o które należy zadbać. Benefity pozapłacowe stały się standardem, stąd mocny nacisk należy kłaść właśnie na kwestie kultury pracy i rozwoju.

– Działając od 16 lat na rynku IT bacznie przyglądamy się branżowym trendom, prowadzimy też cykliczne badania motywacji i zaangażowania naszych pracowników. Wiemy, że rywalizacja na stawki w zasadzie się ustabilizowała – większość dużych firm oferuje rynkowe zarobki. Dlatego my przede wszystkim bardzo duży nacisk kładziemy na rozwój, atmosferę i interesujące projekty jako te elementy, które dziś faktycznie przekonują pracowników do podjęcia pracy w takich firmach, jak nasza – mówi Marcin Stawarz, Chief Administrative Officer, PGS Software.

 

Źródło: PGS Software

Ilustracja: Pixabay

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*