Strategia migracji do chmury – jak ją zaplanować i wdrożyć?

Cykl bezpłatnych webinarów – dobre praktyki szefów IT

Pierwszy w Polsce bezpłatny cykl webinarów, budowanie strategii migracji do chmury, rozpoczął Zbigniew Kamiński Cloud Masters & Premium Support Director w Oktawave. Mówiąc o strategii migracji do chmury skupił się na najważniejszych jej aspektach – planowaniu i wdrażaniu.

W dzisiejszych realiach chmura wkracza we wszystkie aspekty życia, dając możliwość wprowadzania nowych rozwiązań komunikacyjnych i biznesowych. Pomaga zwiększyć konkurencyjność na rynku i umożliwia szybszy “time-to-market”. Pozwala też uzyskać lepszą wydajność i skalowalność infrastruktury IT, przez co umożliwia optymalizację kosztów i wygenerowanie realnych oszczędności.

– Punktem, który często pojawia się w rozmowie z naszymi klientami, jest chęć skupienia się na swoim biznesie, na jego prowadzeniu, a niekoniecznie przepalaniu swojej energii i ludzi z IT na kwestie techniczne czy technologiczne, związane z utrzymywaniem serwerów i usług. Firmy wolą angażować swoje siły w biznes i jego rozwijanie – powiedział Zbigniew Kamiński z Oktawave.

Przygotowanie do współpracy z chmurą obliczeniową powinno rozpocząć się od audytu i analizy ogólnej, aby zorientować się, jaka jest bieżąca sytuacja organizacji. Konieczne jest też określenie,  jakie konkretne korzyści dana firma czy organizacja zamierza osiągnąć dzięki migracji do chmury.

– Na początek każda firma powinna wykonać wstępną analizę swoich potrzeb biznesowych i operacyjnych w zakresie infrastruktury IT. Następnie określić, jakie kompetencje chmurowe posiada a jakich potrzebuje, aby móc zmigrować swoje systemy IT do chmury. Kiedy już to określi, powinna wykonać bardziej szczegółową analizę. Między innymi wyznaczyć wyzwania infrastrukturalne i przełożyć je na konkretne KPI’s. Konieczna jest także kalkulacja TCO oraz przygotowanie harmonogramu migracji, tak by jej proces nie był odczuwalny dla biznesu – zauważa Zbigniew Kamiński.

Podczas webinaru zostały również poruszone kwestie modeli migracji – Rehosting, Replatforming, Re-architecting, Repurchasing, Retire i Retain. Są to zdefiniowane strategie migracyjne, którymi dziś posługuje się cały świat. Prowadzący opisał krok po kroku czym się charakteryzują i jak w dobry sposób wykorzystać je w firmie oraz odpowiednio dostosować do potrzeb biznesowych i operacyjnych.

W trakcie spotkania poruszono najważniejsze kwestie, o których warto wiedzieć podczas planowania i wdrożenia chmury obliczeniowej w organizacji. Prowadzący skupił się zarówno na tych aspektach, które zwykle nie sprawiają kłopotów, jak i tych, które są największym wyzwaniem czy  ryzykiem wdrożenia.

Cykl webinarów dedykowany jest osobom podejmującym decyzje w obszarze IT, podczas których CIO i CTO renomowanych firm będą dzielić się swoimi doświadczeniami w tym zakresie. Kolejny bezpłatny webinar zaplanowany jest na wtorek 10 listopada. Jego tematem będzie : „Wpływ transformacji do chmury na procesy biznesowe firmy”. Rozmowę z Dymitrem Mażarem, CTO Edipresse Polska S.A., poprowadzi Zbigniew Kamiński, Cloud Masters & Premium Support Director w Oktawave.

Na bezpłatne webinary można zapisać się tutaj.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*