Co drugi programista szuka nowej pracy

Aż 60% przedstawicieli branży IT planuje zmianę pracy, a 87% jest otwartych na nowe wyzwania – wynika z najnowszych badań. Nie oznacza to jednak chęci zmiany branży. O przekwalifikowaniu myśli 17% specjalistów. Skąd aż tak duże rotacje?

Z najnowszych danych Just Join IT i Rocket Jobs, przeanalizowanych przez Kodilla.com, wyłania się obraz branży IT jako jednej z najbardziej dynamicznych, nie tylko pod względem rosnących zarobków, ale także pod kątem rotacji pracowników. Aż 60% specjalistów planuje lub jest w trakcie zmiany pracodawcy – tak wynika z badania, które eksperci przeprowadzili w lutym i marcu 2023 r wraz z agencją Wise Rabbit. Głównymi motywatorami zmiany okazuje się być chęć uzyskania wyższych zarobków, zdobycia nowych możliwości rozwoju oraz zmiany trybu pracy na zdalną.

– Branża IT nieustannie potrzebuje nowych pracowników. Ma swoje wymagania, ale wraz z nimi wciąż oferuje bardzo atrakcyjne warunki. Rotacja wewnątrz tego sektora jest oznaką dynamiki całego sektora nowych technologii, w którym ciągle coś się dzieje – mówi Magdalena Rogóż, ekspertka ds. rynku IT w Kodilla.com.

Co drugi programista aktywnie szuka nowej pracy

Z badań wynika, że głównym powodem, dla którego programiści i inni pracownicy branży IT szukają nowej pracy, jest chęć zarabiania większych pieniędzy. Na taką motywację wskazało 48% badanych. Oczywiście zarobki to nie wszystko.

– Dla co trzeciego profesjonalisty IT kluczowymi czynnikami wpływającymi na decyzję o zmianie miejsca zatrudnienia są perspektywy rozwoju oraz elastyczność w zakresie czasu i miejsca pracy. By utrzymać u siebie najlepsze talenty, pracodawcy będą musieli stawać się coraz bardziej zwinni w odpowiadaniu na potrzeby pracowników IT. Dla wielu programistów niezwykle istotne będzie zachowanie możliwości pracy w pełni zdalnie, wbrew wzrastającemu wśród firm trendowi powrotów do biur. Podobne wyzwania rodzą się w zakresie dostępu do oczekiwanej przez specjalistów IT wiedzy i pracy przy ciekawych projektach. Wynagrodzenie jest podnieść łatwiej niż zapewnić pracownikowi wartościową ścieżkę rozwoju. Problem powstaje, gdy pieniądze przestają być wystarczającą motywacją do pracy – podkreśla Karolina Kołosowska, Head of People z Just Join IT.

Z danych wynika, że spośród planujących zmianę pracy, o przekwalifikowaniu do innej branży myśli jedynie 17% programistów. Co ciekawe, aż 62,5% planujących zmianę pracy już aktywnie szuka nowego pracodawcy, a 28% planuje zmianę pracodawcy jeszcze w tym roku. Co czwarty specjalista IT szuka pracy związanej z jego pasją. – Znalezienie pracy, która będzie powiązana z zainteresowaniami, to marzenie 22% wszystkich badanych. Co ciekawe, jeszcze więcej, bo 27% takich wskazań, pojawiło wśród respondentów z generacji Z. Zetki stawiające pierwsze kroki na rynku pracy różnią się od poprzednich pokoleń, którym akceptacja standardowych warunków oferowanych przez pracodawcę przychodziła łatwiej. Dotarcie do nich również stanowi wyzwanie, gdyż zdecydowanie bardziej stawiają na indywidualność – dodaje Karolina Kołosowska.

Dla 11% badanych ważne jest zdobycie lepszego stanowiska pracy, choć częstszą, wymienianą w badaniu przyczyną zmiany pracy, okazuje się być work-life balance, czyli równowaga między życiem zawodowym a prywatnym: 26% respondentów wskazało, że liczą na spokojną pracę bez obciążenia psychicznego i na możliwość zharmonizowania pracy i życia prywatnego.

– Intensywny rozwój nowych technologii, coraz większe wymagania pracodawców, a co za tym idzie, nowe możliwości, skłaniają programistów do podejmowania nowych wyzwań. Chcą więcej zarabiać, ale także brać udział w coraz ambitniejszych projektach. To zapewnia im satysfakcję z tego, co robią, dając zarazem poczucie stabilności. Zwiększając swoje kompetencje, podnoszą swoją wartość. Mogą upominać się o wyższe wynagrodzenia i lepsze warunki pracy bez obaw, że ktoś ich zwolni, ale też realizować dużo ciekawsze projekty, które utrzymują ich pasję do tego, co robią – wyjaśnia Magdalena Rogóż.

Większe zarobki czy groźba zwolnienia?

Mimo że nieco ponad połowa (51%) pracowników sektora IT obawia się zwolnień w swojej organizacji, to już 70% uważa, że zwolnienia nie obejmą ich stanowiska (w ciągu najbliższych 6 miesięcy). Mimo tego ogłoszenia o pracę przegląda dokładnie połowa (50%) pracowników sektora IT, a 40% robi to regularnie.

Jednocześnie, dość duża grupa (43%) jest przy tym aktywna, to znaczy świadomie stara się podnieść swoją wartość. 43% doszkala się i robi kursy związane z ich zawodem, 53% dopracowuje CV, a 33% buduje bazę kontaktów (networking).

Magdalena Rogóż z Kodilla.com zwraca też uwagę, że mimo niepewnej sytuacji na rynku pracy, lęk przed utratą posady wśród programistów nie jest tak silny jak w innych branżach.

– Ich motywacje również nie wynikają z większej obawy o zatrudnienie w ogóle, ale raczej o utrzymanie pewnego komfortu życia. Blisko połowa badanych chce zmienić pracę, aby zarabiać więcej. Co trzeci programista szuka pracy związanej ze swoimi zainteresowaniami, a co piąty – miejsca pracy, w którym stawia się na relacje międzyludzkie – wylicza Magdalena Rogóż. Te czynniki, jak dodaje, to wciąż bardzo silny magnes również dla osób spoza branży, które upatrują w niej szansy na stabilne, zawodowe życie oraz możliwość zrobienia kariery i rozwoju.

Źródło: Kodilla.com

Ilustracja: Pixabay

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*