Komunikacja w czasie rzeczywistym warta miliard dolarów

Rynek komunikacji w czasie rzeczywistym tzw. Web RTC do 2017 roku przekroczy miliard dolarów. Według prognoz firmy analitycznej Markets&Markets jego dynamika nie zwolni i do 2022 roku rynek osiągnie wartość 6,5 mld dolarów przy rocznym wzroście około 44%. Szybkie tempo umożliwi technologia chmury.

Komunikacja w czasie rzeczywistym, czyli Web RTC, to przybierający na sile biznesowy trend. Coraz chętniej sięgają po nią nie tylko największe korporacje, ale również firmy z sektora MSP, takie jak placówki medyczne, biura podróży czy sklepy internetowe. Dlaczego? Bo w dzisiejszym biznesie liczy się tu i teraz.

Biznes potrzebuje czasu…rzeczywistego

O komunikacji nie sposób mówić wyłączając filtr otoczenia a zważywszy na liczbę istniejących obecnie kanałów, obejmujących wiadomości tekstowe, głos i video, klasyczny podział na komunikację werbalną i niewerbalną coraz trudniej odnieść do współczesnej rzeczywistości. To dzięki technologiom komunikacja na przestrzeni lat weszła na zupełnie inny poziom. Z jednej strony liczba wysyłanych komunikatów poprzez mail, telefon, aplikacje i inne komunikatory mocno wzrosła, z drugiej stały się one znacznie „płytsze” a tempo wymiany informacji przyspieszyło. Przyzwyczailiśmy się do tego, że mamy możliwość kontaktowania się z kim chcemy i kiedy chcemy a odpowiedź na ogół nadchodzi w ciągu kilku minut. Nic więc dziwnego, że zmiana sposobu komunikacji w pewnym sensie wymusiła również zamianę w podejściu do jej roli w biznesie.

Można zaobserwować, że obecnie na rynku rośnie zainteresowanie narzędziami do ujednoliconej komunikacji, takimi jak platformy UCaaS i Web RTC. Przedsiębiorstwa coraz wyraźniej zauważają potrzebę inwestycji w profesjonalne systemy do zarządzania komunikacją zarówno wewnątrz swoich struktur, jak i do zewnętrznych kontaktów z klientami – wyjaśnia Paweł Pierścionek, Chief Technology Officer w Cludo, firmie dostarczającej oprogramowanie do zarządzania komunikacją. – Wbrew pozorom inwestycjami zainteresowani są nie tylko najwięksi rynkowi gracze, ale również firmy z sektora MSP i najmniejsze przedsiębiorstwa – podkreśla ekspert.

Ten trend potwierdzają również wyniki międzynarodowych badań Markets&Markets, zgodnie z którymi sprzedaż rozwiązań UCaaS (Unified Communication as a Service) wzrośnie w ciągu 5 najbliższych lat o 12 mld dolarów a rynek komunikacji w czasie rzeczywistym tzw. Web RTC osiągnie wartość 6,5 mld dolarów. Jak oceniają eksperci, rynki napędzane są głównie przez technologie chmurowe, które stosunkowo niskimi kosztami wdrożeń zachęcają przedsiębiorców do inwestycji.

Stać Cię na dobre kontakty

To właśnie dzięki wykorzystaniu najnowszych rozwiązań z zakresu IT, w tym cloud computingu, narzędzia do komunikacji w czasie rzeczywistym są dostępne jako część większej całości oprogramowania w modelu UCaaS i mogą być dystrybuowane jako usługa i składowa całego systemu. W skład UCaaS wchodzą takie elementy, jak: komunikacja tekstowa, zarządzanie obecnością czy też narzędzia pracy grupowej, jak chociażby współdzielenie pulpitów. Na przystępność rozwiązań z tej kategorii znacznie wpływa również fakt wyeliminowania kosztów inwestycyjnych i szybkość wdrożenia usługi. Ponadto technologia chmurowa zapewnia elastyczność, co oznacza, że firma rozliczana jest za tyle licencji, ile faktycznie potrzebuje, w każdej chwili mogąc dowolnie regulować ich ilość, co znacznie ogranicza ryzyko inwestycyjne.

Jak wyjaśnia Paweł Pierścionek CTO Cludo – Oszczędności są znaczące, bo firma decydująca się na chmurową platformę do komunikacji może zaoszczędzić nawet milion złotych w stosunku do wdrożenia centrali telefonicznej w modelu stacjonarnym na sto stanowisk, a dodatkowo zyskuje możliwość modyfikacji liczby potrzebnych licencji. Ma to szczególne znaczenie w przypadku najmniejszych odbiorców usługi, którzy często nie są w stanie dokładnie oszacować swoich potrzeb i nie wiedzą, jak w dłuższej perspektywie będzie rozwijał się ich biznes. Chmura jest receptą na te obawy.

Potencjał rynku jest ogromny, ponieważ jak szacuje IDC, do 2020 r. już co najmniej 45% oprogramowania oraz infrastruktury informatycznej w europejskich przedsiębiorstwach będzie dostarczane w modelu chmurowym. Tym samym, w 2020 r. inwestycje w rozwiązania chmurowe będą stanowiły 20% wydatków na infrastrukturę IT oraz 25% wydatków przeznaczanych na zakup oprogramowania, usług i sprzętu. O zyskującym na znaczeniu trendzie świadczy również fakt, że obecnie coraz trudniej jest znaleźć producenta oprogramowania, którego rozwiązania nie są oferowane w modelu cloud.

Prawdę powiedziawszy w branży contact center na przestrzeni ostatnich dwóch lat nie znam przypadku, w którym klient dokonujący wyboru rozwiązania pominąłby w swoich rozważaniach oferty systemów hostowanych – zauważa ekspert Cludo.

Przemiany społeczne napędzają rynek rozwiązań RTC

Warto wspomnieć, że na rozwój rynku zintegrowanej komunikacji w czasie rzeczywistym wpływają również przemiany społeczne, które zaobserwować można zarówno w obsłudze klienta, jak i w modelu pracy coraz liczniejszej grupy społecznej, jaką są millenialsi – pokolenia wychowywane na technologii i przyzwyczajone do komunikacji „tu i teraz”. Ich przedstawiciele zarówno jako pracownicy, jak i klienci bardzo szanują swój prywatny czas, oczekują zainteresowania, szybkiej informacji zwrotnej i indywidualnego podejścia. Nie powinien więc dziwić fakt, że firmy zainteresowane są narzędziami, które umożliwiają realizację tych potrzeb.

Dla przykładu, rozwój technologii sprawił, że obecnie pracownik wcale nie musi przebywać w biurze żeby efektywnie wykonywać swoje obowiązki, bo może skorzystać z platformy komunikacyjnej, do której ma dostęp online. Jak wyjaśnia Paweł Pierścionek z Cludo – Wdrażane obecnie systemy do zarządzania komunikacją umożliwiają dostęp do firmowych zasobów z poziomu przeglądarki WWW. Tym samym np. konsultant czy handlowiec mogą obsługiwać swoich klientów o dowolnej godzinie i z dowolnego miejsca dysponując informacjami na temat poprzednich kontaktów, etapu załatwianej sprawy czy procesu sprzedażowego. Korzyści są dwojakie, bo z jednej strony pracownicy mogą elastycznie realizować swoje obowiązki, a z drugiej strony idea komunikacji w czasie rzeczywistym jest spełniona.

Ilustracja; Pixabay

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*