Pod presją i bez premii. Realia pracy w e-Commerce

Handel online to branża, która w ciągu ostatnich 3 lat rozwinęła się w zaskakującym tempie. Stres, wiele obszarów odpowiedzialności, multitasking i tempo działania to codzienność w e-Commerce. Czy ta dynamika zostanie utrzymana w kolejnym roku? Jak wpływa to na poziom wynagrodzeń, zdradza HRK w raporcie „Rynek pracy e-Commerce. Preferencje pracowników_czek”.

W e-Commerce liczy się aktualizacja wiedzy i nadążanie za kolejnymi trendami, jak AI czy ChatGPT, nie mówiąc już o zmianach w pozycjonowaniu, planowaniu skutecznych kampanii sprzedażowych i ciągle zmieniających się algorytmach w mediach społecznościowych. Z badania HRK wynika, że ponad połowa respondentów przechodzi szkolenia zewnętrzne finansowane przez pracodawców. W opozycji są osoby (38%), które uważają, że firmy nie wspierają ich w rozwoju wiedzy. Wielu ankietowanych podejmuje się zdobywania nowych kwalifikacji i kształcenia na własną rękę: 45% uczy się języków obcych, 31% decyduje się na studia podyplomowe lub specjalistyczne kursy opłacane samodzielnie. Ok. 30% osób realizuje szkolenia managerskie i zdobywa certyfikaty branżowe.

Talenty na miarę e-Commerce

Dla tej grupy zawodowej charakterystyczne są podążanie za trendami, często ich kreowanie, stosowanie nowych rozwiązań technologicznych, w tym szybkość i niezawodność. Wobec rekordowo niskiego bezrobocia w Polsce (2,8% wrzesień br.), firmom coraz trudniej jest znaleźć wartościowe talenty. Najchętniej zatrudniane są osoby z kilkuletnim doświadczeniem, które skupią się na rozwijaniu nowych obszarów i budowaniu konkurencyjności marki na rynku.

Nasz zespół najczęściej poszukuje są specjalistów i specjalistek ds. content marketingu, digital, customer experience, programmatic oraz w analizie danych. Wynika to z trendu personalizacji przekazów reklamowych, a tym samym bezpośredniego docierania do konsumentów – wyjaśnia Ewelina Kołodziej-Władzińska, Senior Executive Manager, Retail & e-Commerce w HRK.

Średni czas doświadczenia wśród badanych wynosi od 6 do 10 lat (38%). Niewiele mniej, 32% osób szacuje swój czas pracy na 1-5 lat.

Zarobki vs samopoczucie

Rozwój i wzrostowa tendencja rynkowa mają swoje ciemne strony. Presja wywierana na branżę przekłada się na stresujące środowisko pracy. HRK w badaniu sprawdziło czy wymagania stawiane pracownikom i pracowniczkom e-Commerce wpływają na wysokość ich wynagrodzeń. Najwięcej w sektorze zarabiają osoby na najwyższych stanowiskach – 42% dyrektorów_ek może pochwalić się pensją powyżej 23 000 zł brutto. Na rynku są jednak firmy, które na stanowiskach zarządczych oferują pensje poniżej 10 000 zł brutto. Patrząc na widełki płacowe wśród managerów_ek, prawie połowa z nich zarabia w granicach 16 001-18 000 zł brutto. Jest też grupa managerów_ek (8%), których pensja nie przekracza 10 000 zł brutto. Z kolei patrząc na pensje pracowników i pracowniczek średniego szczebla to wynagrodzenie połowy z nich nie przekracza kwoty 10 000 zł.

– Niewątpliwie wynagrodzenie jest jednym z ważniejszych czynników, które wpływają na wybór oferty pracy. Kandydaci i kandydatki oczekują konkurencyjnych pensji i zróżnicowanych dodatków. W handlu online o wyborze pracodawcy decydują jej również możliwości technologiczne. Znacznie częściej wybierają organizacje oferujące nowoczesne narzędzia i promujące innowacje – dodaje Ewelina Kołodziej-Władzińska.

Pełny raport z badania dostępny jest pod linkiem>>

O badaniu:

Informacja powstała w oparciu o badanie „Rynek pracy e-Commerce. Preferencje pracowników_czek”. Do udziału w przekrojowej ankiecie zaprosiliśmy 100 osób zatrudnionych w małych, średnich i dużych przedsiębiorstwach oraz korporacjach zlokalizowanych na terenie Polski, które prowadzą działy e-Commerce. Ankietę zawierającą 36 szczegółowych pytań prowadziliśmy od sierpnia do października 2023 roku w środowisku dyrektorów_ek, managerów_ek i ekspertów_ek specjalizujących się w handlu online.

Patronat nad badaniem objęli: Związek Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska, Akademia im. Leona Koźmińskiego, serwis NowyMarketing.pl oraz magazyn My Company Polska.

Źródło: HRK

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*