Ponad 1500 wakatów dla specjalistów ESG w 2024 roku

2024 rok to początek obowiązywania dyrektywy CSRD, która wprowadza obowiązek raportowania zrównoważonego rozwoju dla ponad 3500 organizacji. Za tym idą zaś rekrutacje specjalistów ds. ESG, na których zatrudnienie coraz częściej decydują się spółki.

W świetle wprowadzonej dyrektywy CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive), polski rynek pracy doświadcza znaczącego wzrostu popytu na ekspertów w dziedzinie ESG (Environmental, Social, and Governance). Polskie firmy, dostosowując się do wymogów nowej dyrektywy, mają szansę na wzmocnienie swojej pozycji na rynku i zwiększenie konkurencyjności poprzez zintegrowane podejście do zarządzania środowiskowego, społecznego i korporacyjnego.

Kluczowe fakty:

 • Do 2026 roku obowiązkiem raportowania ESG w Polsce będzie objętych
  w przybliżeniu 3500 organizacji. Obecnie jest to 150 firm.
 • Aż 90 proc. z 3500 firm, nie zajmowało się dotychczas tematem raportowania ESG
  i musi się na to przygotować.
 • Według raportu KPMG z 2023 roku, tylko 15 proc. firm deklaruje, że ma w swojej strukturze osobę odpowiedzialną za zrównoważony rozwój.
 • Z analiz ekspertów Antal wynika, że ponad 50 proc. pracodawców objętych dyrektywą planuje rekrutacje nowych specjalistów ESG.
 • Przed ekspertami ds. zrównoważonego rozwoju otwierają się dobre perspektywy
  w zakresie wynagrodzeń. Specjaliści obecnie zarabiają od 8000 do 12 000 zł brutto,
  a menedżerowie – nawet 20 000 zł brutto.

Kogo poszukują firmy?

Obowiązki raportowe stają się wyzwaniem dla wielu przedsiębiorców, którzy dotąd nie podlegali takim regulacjom i nie budowali odpowiednich kompetencji w ramach organizacji.

Najczęściej poszukiwane są osoby z doświadczeniem w obszarze ochrony i inżynierii środowiska. Ze znalezieniem pracy nie będą mieli problemu także eksperci, którzy zajmują się taksonomią bądź chcą się rozwijać w tym kierunku. Ich kompetencje i wiedza stają się niezbędne nie tylko w obszarze raportowym, ale i proceduralnym. W tym zakresie rekruterzy Antal wspierają firmy z branży energetycznej, produkcyjnej czy transportowej – mówi Roman Zabłocki, Business Unit Director, Antal Engineering & Operations.

Zainteresowanie zrównoważonym rozwojem wzrasta również w branżach takich jak finanse, technologie oraz usługi konsumenckie. Spółki międzynarodowych korporacji, gdzie coraz częściej powstają komórki odpowiadające za obszar governance (G), rekrutują osoby z doświadczeniem w działach prawnych, compliance i ryzyk regulacyjnych. Pracodawcy poszukują też HR-owców oraz specjalistów CSR i PR, którzy zajmą się nie mniej istotnym filarem ESG – polityką społeczną i przeciwdziałaniem wkluczeniom (S). Specjaliści ESG są poszukiwani nie tylko do celów raportowania, ale także do prowadzenia analiz strategicznych i doradztwa w obszarach takich jak zarządzanie ryzykiem, innowacje i zrównoważony rozwój.

Według raportu Polskiego Stowarzyszenia ESG niecałe 50 proc. firm, które opublikowały w 2023 roku raport ESG dokonało tego samodzielnie. Ponad połowa firm sięgnęła po zewnętrznych konsultantów. To z kolei jest dobrym prognostykiem dla firm doradczych – jeżeli trend się utrzyma konsulting ESG stworzy duży konkurencyjny rynek, a zapotrzebowanie drastycznie wzrośnie.

Kompetencje ESG – co warto umieć?

Od specjalistów ESG oczekuje się przede wszystkim biznesowego podejścia, które obejmie ścisłą współpracę z zespołami prawnymi, zakupów, jakości, HR oraz liniami biznesowymi. Konieczne jest nieustanne podnoszenie kwalifikacji ze względu na dynamikę zmian m.in. prawnych.  Bardzo ważnym czynnikiem jest znajomość standardów ESRS, ISSB i GRI, metod certyfikacji BREEAM, znajomość sprawozdawczości czy umiejętność obliczania śladu węglowego. Są to aspekty kluczowe w szczególności dla firm produkcyjnych i deweloperskich – mówi Adam Walczak, rekruter, Antal Engineering & Operations.

Ile zarabia specjalista od ESG?

W świetle zmian legislacyjnych jasne staje się, że zawód specjalisty ESG będzie odgrywał znaczącą rolę w przyszłości rynku pracy, a firmy muszą być gotowe na te zmiany, aby sprostać rosnącym wyzwaniom i oczekiwaniom. Przed ekspertami ds. zrównoważonego rozwoju otwierają się dobre perspektywy na przyszłość, jeśli chodzi nie tylko o miejsce pracy, lecz także o zarobki. Obecnie specjalista w tej dziedzinie osiąga zarobki w przedziale 8000 – 12 000 zł brutto, natomiast menedżer zarabia w okolicach 20 000 zł brutto.  W przypadku dyrektorów i poziomu zarządu, te stawki rosną.

Nie tylko w obszarze ESG powstają nowe zawody. Obecnie poszukiwani są także eksperci ds. DE&I (Diversity, Equity & Inclusion), którzy odpowiadają za tworzenie kultury różnorodności, równego traktowania oraz inkluzywności w organizacjach. W 2023 roku specjalista ds. DE&I zarabia od 8000 do 18 000 zł brutto miesięcznie, a dyrektor DE&I – ponad 25 000 zł brutto miesięcznie.

Zrównoważone przywództwo – oczekiwania wobec liderów

Powiązanie wynagrodzeń liderów z celami ESG staje się coraz bardziej popularne. Pozwala to na lepsze zintegrowanie praktyk ESG z strategią i operacjami firmy oraz zwiększenie odpowiedzialności i zaangażowania liderów w te kwestie. Według badania IBM Institute for Business Value już 50 proc. dyrektorów generalnych z dużych firm i z ponad 30 krajów otrzymuje wynagrodzenie, którego wysokość jest powiązana z osiągnięciem przez ich firmę określonych celów zrównoważonego rozwoju.

ESG to szansa biznesowa dla firm

Odpowiedzialnego prowadzenia biznesu wymagają już nie tylko aktywiści, ale też konsumenci, klienci biznesowi, instytucje finansowe czy inwestorzy. Coraz więcej inwestorów i banków postrzega spółki odpowiedzialne społecznie jako mniej ryzykowne.

 • Według E&Y, 97 proc. inwestorów uważa informacje niefinansowe za istotne przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Raportowanie ESG oznacza więc dla wielu firm łatwiejszy dostęp do kapitału i niższy koszt jego pozyskania.
 • Z badania Nielsen wynika, że 66 proc. konsumentów jest skłonnych płacić więcej za produkty i usługi od firm zaangażowanych społecznie i ekologicznie.
 • Wprowadzenie strategii zrównoważonego rozwoju w organizacji jest także istotne w kontekście przyciągania najlepszych talentów na pokład. Jak wynika z Raportu Cone Communications Millennial Employee Engagement Study 76 proc. millennialsów twierdzi, że działania ESG firmy są kluczowe przy wyborze pracodawcy.

Organizacje, które nie zareagują na czas, na trendy rynkowe i regulacyjne dotyczące ESG mogą ponieść konsekwencje w postaci utraconych kontrahentów, zamówień publicznych, utrudnionego dostępu do kapitału, a nawet problemów z rekrutacją utalentowanych pracowników. Dlatego na ESG należy patrzeć jak na biznesową szansę – dodaje Adam Walczak, rekruter Antal Engineering & Operations.

Źródło: Antal

Ilustracja: Pixabay

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*