Pierwsza praca jeszcze w szkole. 88% Polaków zaczęło pracować przed 25. urodzinami

Z raportu Tikrow „Pierwsza praca Polaka” wynika, że Polacy bardzo wcześnie wchodzą na rynek pracy. 88% z nas zdobyło pierwszą pracę przed 25. rokiem życia.

Pierwsze doświadczenia zawodowe uczą odpowiedzialności, pozwalają zrozumieć wartość pieniądza i otwierają na współpracę. Ale nie tylko. W opinii aż 77% zapytanych wejście na rynek pracy jeszcze w trakcie nauki pomaga w dalszej karierze zawodowej. Eksperci agencji pracy natychmiastowej Tikrow również doradzają łączenie pracy z edukacją, aby jak najszybciej poznać reguły rządzące rynkiem i rozwijaniem kariery.

– Większość z nas docenia wczesne rozpoczęcie kariery i wskazuje, że ma ono dobry wpływ na jej przebieg w przyszłości. Poznające uroki pierwszej pracy pokolenie Z, czyli ci, którzy wychowali się w świecie nieograniczonego dostępu do internetu, tanich lotów i powszechnej znajomości angielskiego, rzucają wyzwanie pracodawcom. Oczekują elastycznej pracy, minimum biurokracji i okazują mniejsze przywiązanie do jednej firmy. W naszej bazie partnerów każdego dnia rejestrują się setki studentów gotowych wejść na rynek w modelu smart workingu. Zajęci nauką, rozwijaniem pasji i treningami muszą godzić obowiązki z pracą. Są gotowi do wykonywania nowych zadań nawet z dnia na dzień od przyjęcia zlecenia, szybko się uczą i chętnie wracają do najlepszych pracodawców. A firmy doceniają ich za kreatywność, zdolność adaptacji i otwartość – podkreśla Krzysztof Trębski, członek zarządu Tikrow.

Na pracę nigdy nie jest za wcześnie

Aż dwie trzecie respondentów zaczęło swą pierwszą pracę między 18. a 24. rokiem życia (66%), wynika z badania „Pierwsza praca Polaka” zrealizowanego na panelu Ariadna na zlecenie agencji pracy natychmiastowej Tikrow. Częściej w tym wieku swoją pierwszą pracę podejmują panie (69%) niż panowie (61%). Prawie co piąty badany (17%) zdobył pierwsze doświadczenie zawodowe wcześniej, bo między 16. a 17. rokiem życia, zaś 5% jeszcze przed 15. urodzinami. Tylko co dziesiąty Polak wkroczył na rynek pracy w wieku 25-30 lat.

Wiek wejścia na rynek pracy zmniejsza się z pokolenia na pokolenie. Pracę po osiemnastce rozpoczęło 73% dzisiejszych 55-latków lub osób starszych. Wśród Polaków od 18. do 24. roku życia taką odpowiedź wskazało 55% respondentów, a 35% z nich pierwsze doświadczenia z pracą zarobkową miało już między 15. a 17. rokiem życia. W grupie 55+ odsetek ten wyniósł tylko 11%.

Pracowity jak (młody) Polak

Aż 77% ankietowanych odpowiedziało twierdząco na pytanie, czy wejście na rynek pracy jeszcze w trakcie nauki pomaga w dalszej karierze zawodowej. Z tego 33% Polaków uważa, że to „zdecydowanie dobrze”, by rozpocząć pracę jak najwcześniej. Entuzjastami pracy za młodu są częściej panowie (80%) niż panie (75%). Do pracy rozpoczętej już w trakcie nauki przekonani są bardziej mieszkańcy dużych miast (82%) niż badani, którzy pochodzą z miast do 20 tys. mieszkańców (71%).

To czy jesteśmy pozytywnie nastawieni do wczesnego wejścia na rynek pracy idzie w parze z wysokością dochodów. W grupie najskromniej sytuowanych (dochód netto gospodarstwa na poziomie od 1001 do 2000 zł miesięcznie) 65% ankietowanych uważa, że warto pracować od najmłodszych lat. W gronie gospodarstw domowych dysponujących największym miesięcznym budżetem (powyżej 10000 zł), odsetek ten wyniósł 85%.

Czym praca popłaca

Czego uczy pierwsza praca? Najwięcej ankietowanych w badaniu Tikrow „Pierwsza praca Polaka” – 38% – wskazało na odpowiedzialność. 33% Polaków uważa, że pierwsze zawodowe doświadczenia pozwalają poznać wartość pieniądza, a 29%, że dają możliwość nauczenia się współpracy w zespole. Polacy wysoko wskazują również na zorganizowanie (23%) i zaradność (19%) jako wartości płynące z pracy za młodu.

– Większość z nas wie, że wcześnie rozpoczęta kariera pozwala na lepszą adaptację w środowisku biznesowym w starszym wieku. Pierwsza praca uczy odpowiedzialności i pozwala nabrać liczne kompetencje przydatne w sprawnym poruszaniu się po rynku. Otwarci na świat i gospodarkę polscy studenci coraz chętniej korzystają przy tym z pracy natychmiastowej. Podejmują się nowych obowiązków, poznają specyfikę różnych branż. To pozwala im na podejmowanie bardziej świadomych decyzji odnośnie dalszego życia zawodowego w przyszłości – podkreśla Krzysztof Trębski z Tikrow.

Badanie „Pierwsza praca Polaka” zostało przeprowadzone na zlecenie Tikrow na panelu Ariadna w dniach 28-31 października 2022 roku. Próba ogólnopolska losowo-kwotowa N=1058 osób od 18 lat wzwyż. Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI.

Źródło: Tikrow

Ilustracja: Pixabay

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*