Wizerunek księgowych: zapracowani, pełni satysfakcji strażnicy finansów

Księgowi są zapracowani, ale usatysfakcjonowani z wykonywanej pracy – wynika z raportu „Portret Księgowych”, który w piątek został ogłoszony w Poznaniu. Łatwo znajdują pracę, a pracodawcy uważają ich za „strażników finansów w firmie”, którzy „szukają dziury w całym”. Zawód cieszy się prestiżem społecznym – oto najważniejsze wniosku z raportu.

Raport został przygotowany przez Oddział Wielkopolski Stowarzyszenia Księgowych w Polsce (SKwP) na podstawie odpowiedzi ponad 1000 osób pracujących w tym zawodzie w firmach w Wielkopolsce. Okazją do badania są tegoroczne obchody 110-lecia powstania społeczno-zawodowych organizacji księgowych na ziemiach polskich.

„Na firmowych spotkaniach podsumowujących rok, czy na spotkaniach wigilijnych bardzo często pojawiają się informacje na temat tego, ile firmie udało się sprzedać, na jakie rynki eksportowe udało się wejść, ale rzadko wspomina się o księgowych, którzy mocno się do tego przyłożyli. Nie da się ukryć, że czasami czują się oni niedocenieni. Tym raportem chcieliśmy ich docenić” – powiedział w trakcie prezentacji raportu Piotr Hans, członek Zarządu Głównego oraz zarządu Oddziału Wielkopolskiego SKwP.

Raport pokazuje, że zawód księgowego jest poszukiwany na rynku pracy. Ponad 43% badanych ujawniło, że znalazło ostatnią pracę w mniej niż jeden miesiąc, a 22,5% – w ciągu trzech miesięcy. „Warto to porównać z analizami GUS, według których przeciętny czas poszukiwania pracy to 13 miesięcy” – zaznaczył Piotr Hans.

Najważniejsze cechy predysponujące do wykonywania tej profesji to według badanych: skrupulatność (wymagana szczególnie w kontekście przepisów podatkowych obowiązujących w Polsce), analityczny umysł, uczciwość i pracowitość. „Niewątpliwie w związku z tym, że księgowi na co dzień mają do czynienia z pieniędzmi i ponoszą za nie odpowiedzialność, znaczenie uczciwości jest ważne i wzrasta wraz z wiekiem księgowych” – zaznaczył Hans.

Raport pokazuje również, że księgowi czują się bardzo zapracowani, ale jednocześnie usatysfakcjonowani. Co ciekawe, nie jest to związane z zarobkami. 77% badanych oceniło, że mają bardzo wysoki lub wysoki poziom satysfakcji z pracy. „Na stanowiskach kierowniczych zadowolenie z pracy jest większe, bo tam księgowi mają do czynienia z ciekawszymi zagadnieniami” – wyjaśnił Piotr Hans.

Wśród problemów, które mogą spędzać księgowym sen z powiek, respondenci wymienili: niejednoznaczność i częste zmiany przepisów prawa w Polsce (blisko 70%) oraz fakt, że stale wzrasta ilość tychże przepisów (prawie 34%). A doskonała znajomość zagadnień podatkowych – to obok oczywistych kompetencji z obszaru rachunkowości – najważniejsza cecha w pracy księgowych – ocenili uczestnicy badania.

„Same księgowania nie są trudne, ale właśnie identyfikacja pod względem prawnym, podatkowym – właściwe naliczenie podatków – to mogą być dla księgowych powody do stresów” – ocenił prof. Wiktor Gabrusewicz, prezes Zarządu Oddziału Wielkopolskiego SKwP. „Księgowa często nie ma kolorowych paznokci, tylko zdarte palce od ciągłego przeglądania aktów prawnych, dokumentów, segregatorów. To są ludzie zapracowani, ale są to ludzie kompetentni; wiedzą o wszystkim, co się dzieje w firmie, nawet o tym, czy prezes kupił garnitur, płacąc służbową kartą” – podkreślił prof. Gabrusewicz. Dodał, że ważną cechą profesji jest obowiązek tajemnicy zawodowej, tak więc mimo kompleksowej wiedzy o tym, co się dzieje w firmie, księgowi zachowują to dla siebie.

W raporcie zawarto również analizę psychometryczną, przygotowaną przez partnera merytorycznego raportu – Smart MBC, która pozwoliła określić cechy psychologiczne osób dobrze wykonujących zawód księgowego. „W analizie psychometrycznej, w obszarach adaptacji, komunikacji i stabilizacji najważniejszymi cechami są odpowiednio: ostrożne podejście, sceptycyzm oraz samokontrola” – wyjaśnił Piotr Hans.

Ogłoszenie raportu 9 czerwca nie jest przypadkowe. Jest to data założenia pierwszej organizacji społeczno-zawodowej księgowych na ziemiach polskich. Dlatego jest to również Dzień Księgowego. W tym roku przypada 110-lecie powstania pierwszej takiej organizacji zrzeszającej przedstawicieli zawodów księgowych. Dlatego też rok 2017 został ogłoszony przez Zarząd Stowarzyszenia Księgowych „Rokiem Księgowego”.

Cały raport można znaleźć na stronie: http://www.skwp.poznan.pl/jubileusz/

Materiał przygotowany we współpracy ze Stowarzyszeniem Księgowych w Polsce Oddział Wielkopolski w Poznaniu.

Źródło: Centrum Prasowe PAP

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*